Cześć! ;) Lubicie czasem gotowe kosmetyki zamienić na naturalne płukanki, wcierki, maseczki itd.? Jeśli tak, to dobrze się składa, bo dzisiaj wspomnę trochę o skrzypie polnym. Pewnie zaawansowane włosomaniaczki bardzo dobrze znają jego moc, ale może znajdzie się też ktoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z włosami. =) Skrzyp polny najczęściej możemy spotkać na łąkach i jest on często traktowany jako chwast, ponieważ ma długie kłącze. Nie o tym jednak będzie mowa, tylko o tym, co nasz zielony przyjaciel potrafi zdziałać dla włosów. Jeśli jesteście zainteresowani, to zapraszam do lektury. ;)
Jak skrzyp polny działa na włosy?
- Wzmacnia je
- Przyspiesza ich wzrost
- Nadaje połysk
- Odbudowuje zniszczone włosy
- Przeciwdziała łupieżowi
- Normalizuje wydzielanie łoju
- Hamuje wypadanie
- Dzięki niemu są grube i gęste
- Poprawia kondycję włosów
- Zmniejsza ryzyko siwienia
- Zapewnia włosom niezbędne składniki odżywcze
- Sprawia, że stają się elastyczne i sprężyste
- Zapobiega rozdwajaniu się końcówek
- Nadaje włosom zdrowy wygląd
No proszę... Niby takie niewinne ziółko, a tyle potrafi. ;) Myślę, że czasami nie doceniamy tego, co dała nam Matka Natura. Czasem niepotrzebnie wydajemy pieniądzę na drogie kosmetyki, kiedy mamy na wyciągnięcie ręki takie cuda natury. ;) Pewnie nie każdy lubi bawić się w zbieranie zielska, przygotowywanie płukanek itd., ale myślę, że warto spróbować dla dobra naszej czuprynki. =)
Co zawiera skrzyp polny?
- Witaminę C
- Krzemionkę
- Magnez
- Potas
- Fosfor
- Żelazo
- Mangan
- Glin
- Flawonoidy
- Kwasy organiczne
- Fenolokwasy
- Saponiny
- Substancje mineralne
- Fitosterol
Same dobre rzeczy. =) Musimy jednak być ostrożni ponieważ skrzyp polny zawiera również antywitaminę B1. Oznacza to, że przy długotrwałym stosowaniu możemy nabawić się niedoboru witaminy B1, a tego przecież nie chcemy. W takim przypadku powinniśmy temu zapobiegać, uzupełniając naszą suplementację np. drożdżami, pestkami słonecznika, kiełkami pszenicy, lub gotowymi witaminami z apteki. =)
Jak stosować skrzyp polny?
Jeśli macie ochotę się trochę pobawić i chcecie wykorzystać skrzyp w naturalnej postaci, to najlepszymi sposobami będą płukanki, napary, wcieranie soku w skórę głowy, czy zaparzenie skrzypu wrzątkiem i wypicie herbatki. ;) Jeśli jesteście blondynkami, to musicie uważać, ponieważ skrzyp może przyciemnić wasze włoski, dlatego takie kuracje polecałabym właścicielkom ciemnych włosów. A co jeśli nie mamy ochoty bawić w się w hasanie po łące w poszukiwaniu chwastów? W tym przypadku, polecam gotowe już kosmetyki, herbatki, czy suplementy diety. W drogeriach i aptekach na pewno znajdziemy pod dostatkiem takich ziołowych preparatów, więc nie musimy się martwić, że czegoś nam zabraknie. =) Ci, którzy zdecydują się jednak na zbieranie skrzypu, powinni wyruszyć na swoje zbiory od połowy lipca do końca sierpnia. To właśnie wtedy pojawiają się zielone pędy, które wyglądem przypominają jodełkę i zawierają najwięcej krzemionki, która bardzo korzystnie wpływa na nasze włosy. Stanowią one surowiec zielarski i to właśnie te pędy powinniśmy zbierać. To co? Wybieramy się na łąkę? ;)
Niech Wasze włoski skrzypią zdrowiem! =)
Buziaczki! ;*
Niech Wasze włoski skrzypią zdrowiem! =)
Buziaczki! ;*
Mam zamiar przy najbliższej okazji zakupić herbatkę ze skrzypu i stosować jako płukankę :)
OdpowiedzUsuńDobry pomysł. ;)
Usuńkiedyś zażywałam moze czas zacząć znowu!
OdpowiedzUsuńJa chyba też wznowię kurację za jakiś czas. =)
UsuńDużo dobrego czytałam nt. picia skrzypu :)
OdpowiedzUsuńNiedługo zacznę chyba pić. =)
UsuńKiedyś piłam razem z pokrzywą :)
OdpowiedzUsuńZdecydowanie skrzyp polny wspaniale wpływa na włosy, skórę i paznokcie, jednak pić nie jestem w stanie, nie smakuje mi. Natomiast jego wysoka dawka w Bio – Silica Max dba o mnie lepiej niż gabinet kosmetyczny. Działa świetnie, pewnie to kwestia bogatego składu, nadrabia wszystkie niedobory związane z procesami starzenia. To moja stała przyjaciółka, która od dawna mi towarzyszy.
OdpowiedzUsuńGdyby nie żelatyna w składzie, to chętnie bym się skusiła. :)
UsuńJa codziennie piję herbatkę ze skrzypu i z pokrzywy i to idealnie wzmacnia moje włosy. Planuje też zrobić sobie wcierki do włosów z kozieradki, pokrzywy, skrzypu i soku z brzozy. Pamiętam tez o tym by nie "przedobrzyć" ze sklepowymi kosmetykami do włosów. Co jeszcze na zdrowe włosy? http://www.jestemfit.pl/artykuly/uroda/najlepsza-dieta-na-zdrowe-wlosy Ten artykuł o naturalnych sposobach, zwłaszcza diecie, w moim przypadku okazał sie bardzo inspirujący.
OdpowiedzUsuńDziękuję, chętnie poczytam. :)
Usuń